Part of Jagiellonian University in Kraków
Part of Jagiellonian University in Kraków

Mózg matematyczny: Jak działa? Dlaczego czasem zawodzi? Jak go wspierać?

Abstract

Matematyka jest jedną z kluczowych dziedzin aktywności intelektualnej człowieka. Od tego, jak radzimy sobie z matematyką, zależy zarówno nasz osobisty dobrostan, jak i rozwój całego społeczeństwa. Nic więc dziwnego, że neuronaukowcy, psychologowie i specjaliści od edukacji łączą swoje siły, by zrozumieć skąd biorą się w ogóle nasze zdolności matematyczne i dlaczego niektóre osoby mają poważne problemy z uczeniem się matematyki. W niniejszym artykule wskazuję, że nasze zdolności w zakresie symbolicznej matematyki są nadbudowane na „zmyśle numerycznym”, którego głównym ośrodkiem mózgowym jest kora ciemieniowa. Jego pierwotnym zadaniem jest przetwarzanie liczebności niesymbolicznych, tj. ilości przedmiotów obserwowanych w otaczającym nas świecie. „Zmysł numeryczny” jest wrodzony, ponieważ przejawia działanie na bardzo wczesnym etapie ontogenezy człowieka i ma długą historię ewolucyjną, o czym świadczy jego obecność u zwierząt innych niż człowiek. Wskazuję, że dyskalkulia rozwojowa wiąże się z nieprawidłowym rozwojem „zmysłu numerycznego”, zaś lęk przed matematyką z trudnością w poznawczym dostępie do informacji przetwarzanych przez ten „zmysł”. Na koniec wskazuję pewne metody, pozwalające pomóc osobom z problemami z uczeniem się matematyki.

Cite as:
Hohol, M. (2021). Mózg matematyczny: Jak działa? Dlaczego czasem zawodzi? Jak go wspierać?. Wszechświat, 121(1–3), 15–20.
MCLL is funded by the Excellence Initiative – Jagiellonian University within the Priority Research Area Society of the Future
Funders
Contact
Main Market Square 34,
31-010 Krakow, Poland
mcll@uj.edu.pl
downloadlinkmagnifiercrossmenuchevron-upchevron-down